Starostlivosť

Čo robiť pred tetovaním?

▪︎ Na tetovanie choďte zdraví, dobre vyspatí, osprchovaní, najedení a dodržiavajte pitný režim.

▪︎ Minimálne 24 hodín pred tetovaním nepite alkohol a neberte lieky, ktoré nevyhnutne nemusíte. Alkohol a lieky ovplyvňujú zrážanlivosť krvi a rozširujú cievy, preto by tetovanie mohlo byť náročnejšie, bolestivejšie a viac krvácať (míešanie farby a krvi môže zapríčiniť nižšiu kvalitu tetovania po zahojení).

▪︎ Oblečte sa pohodlne alebo si zoberte niečo na prezlečenie so sebou. Nezabúdaj, že musím mať plný prístup ku konkrétnej oblasti na tele, ktorú budeme tetovať.

▪︎ Tetovanie predstavuje invazívny zásah do pokožky a preto pri ňom prichádza k zvyšovaniu telesnej teploty a poteniu. Pri veľkých tetovaniach budete veľmi unavení a môže sa stať, že dostanete horúčku, pretože vaše telo sa bude snažiť s týmto zásahom bojovať, nebojte sa, je to úplne prirodzené. V deň tetovania si preto spravte voľný deň a veľa oddychujte.

▪︎ Niekoľko dní ped tetovaním chráňte tetované miesto pred slnkom (zakrytím nebo opalovacím krémom). Opálená pokožka môže horšie prijímať farbu.

▪︎ Príďte sámi, bez doprovodu. Ak potrebujete mať niekoho so sebou,zoberte prosím iba jednu osobu.

▪︎

Čo robiť po tetovaní?

▪︎ Ak použijeme potravinársku fóliu, dajte si ju dole v deň tetovania po príchode domov (počas prvých hodín po tetovaní ťa fólia chráni pred prachom, baktériami atď.) Ak použijeme fóliu na nalepovanie, môžete si ju nechať 2 až 5 dní. Je vodoodolná (môžete sa s ňou aj sprchovať, ale iba vlažnou vodou, aby sa ti pod ňou tetovanie zbytočne nepotilo) a chráni tetovanie pred prachom nečistotami. Je napustená emulziou, ktorá vám pomáha s rýchlejším hojením a netoxickým lepidlom.

▪︎ Následne tetovanie umyte vlažnou vodou a antibakteriálnym mydlom, aby ste sa zbavil farby a krvi, ktorá na tetovaní ostala. V okolí čerstvého tetovania sa vyhnite parfumovaným prípravkom alebo prípravkom obsahujúcim alkohol. Jemne ho usušte papierovou utierkou a nechajte odbalené cez noc. Na druhý deň si tetovanie ráno, počas dňa a večer umyte antibakteriálnym mydlom a nechajte ho preschnúť a dýchať na vzduchu, zatiaľ nenatieraje. Od tretieho dňa ho 3x denne umývajte antibakteriálnym mydlom a natierajte, (bambucké maslo / nechtíková indulona / kokosový olej). Natierajte iba v tenkých vrstvách, ktoré sa hneď vsiaknu do pokožky (na príliš suchom tetovaní sa možu tvoriť chrasty a s nimi vypadnúť pigment / príliš často alebo nahrubo natierané tetovanie vám môže začať mokvať alebo spôsobiť vyrážky). Takto opakujte aspoň 1-2 týždne a ďalej natierajte podľa vašej potreby.

▪︎ Hojenie v závislosti od vašej schopnosti hojenia, veľkosti a zložitosti tetka trvá približne 2-6 týždňov. Zvyčajne do dvoch týždňov odpadnú chrasty ale vrstva novej kože ešte nie je úplne zahojená (vtedy je jemne zvráskavená a leskne sa) a behom daľších dvoch týždňov nová koža hrubne a tvrdne.

▪︎ Koža po tetovaní sa správa podobne ako koža spálená na slnku a poškodená koža sa ti bude šúpať. Chrastičky neodtŕhajte ani inak neodstraňujete manuálne, musia vám odpadnúť samé, inak by ste si moholi tetovanie poškodiť. Tetovanie neškriabte (ak svrbí, pomáha potľapkanie) a pri sušení nešúchajte uterákom, iba jemne prikladajte. Ak sa vám čerstvé tetovanie prilepí na oblečenie – namočte ho trochou vody a opatrne odlepte, neodtŕhajte.

▪︎ Žiadne kúpanie (vaňa, bazén, jazero, more atď), iba sprchovanie (chrastičky by sa vám mohli vo vode rozmočiť a odpadnúť aj s farbou). Žiadna sauna alebo solárium a vyhýbajte sa priamemu slnku alebo tetovanie prekrývajte. V lete aj po úplnom zahojení používajte krém s minimálnym UV 30. Na určitý čas sa vyhnite fyzickým aktivitám, kde je zvýšené namáhanie kože a potenie a necvičte s tetovanou časťou tela, tetovanie by sa mohlo poškodiť.

▪︎ Obaja chceme, aby vaše tetovanie bolo krásne, preto ak vám niekde počas hojenia vypadne farba – dohodneme sa ešte na touch up a doplním vám ju. Korekciu máte v cene tetovania.

Kedy sa tetovanie neodporúča

▪︎ Počas tehotenstva, kojenia alebo menštruácie – tvoje telo bude citlivejšie a tetovanie ťa môže výraznejšie viac bolieť.

▪︎ V prípade ochorenia alebo oslabenej imunity – organizmus bojuje so zápalom, tetovanie by preň bola ďaľšia záťaž.

▪︎ Ľuďom s akýmikoľvek kožnými ochoreniami, atopickým ekzémom alebo akné – koža je veľmi citlivá, viac krváca a koža nemusí pigment prijať. Vopred prekonzultujte tetovanie so svojím dermatológom.

▪︎ Ak máte v rodinnej zdravotnej histórii rakovinu kože.

▪︎ Po skúsenostiach s alergickými reakciami na tetovaciu farbu/pigment.