Starostlivosť

Čo robiť pred tetovaním?

▪︎ Na tetovanie príď zdravý, dobre vyspatý, najedený a dodržuj pitný režim.

▪︎ Aspoň 24 hodín pred tetovaním nepi alkohol a neber lieky, ktoré nevyhnutne nemusíš. Alkohol a lieky ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, preto by tetovanie mohlo byť náročnejšie, bolestivejšie a viac krvácať.

▪︎ Obleč sa pohodlne alebo si si zober niečo na prezlečenie so sebou.

▪︎ Príď sám, bez doprovodu. Ak potrebuješ mať niekoho so sebou, zober prosím iba jednu osobu.

▪︎

Čo robiť po tetovaní?

▪︎ Ak použijeme potravinársku fóliu, daj si ju dole v deň tetovania pred spaním. Ak použijeme fóliu na nalepovanie, môžeš si ju nechať 3 až 5 dní. Je vodoodolná (môžeš sa s ňou aj sprchovať, ale iba vlažnou vodou, aby sa ti pod ňou tetovanie zbytočne nepotilo) a chráni tetovanie pred prachom nečistotami. Je napustená emulziou, ktorá ti pomáha s rýchlejším hojením a netoxickým lepidlom.

▪︎ Následne tetovanie umy vlažnou vodou a antibakteriálnym mydlom, aby si sa zbavil farby a krvi, ktorá na tetovaní ostala. Jemne ho usuš papierovou utierkou a nechaj odbalené cez noc. Od nasledujúceho dňa ho 3x denne umývaj antibakteriálnym mydlom a natieraj (bambucké maslo / nechtíková indulona / bepanthen). Natieraj iba v tenkých vrstvách, ktoré sa hneď vsiaknu do pokožky (na príliš suchom tetovaní sa možu tvoriť chrasty a s nimi vypadnúť pigment a príliš často alebo nahrubo natierané tetovanie ti môže začať mokvať). Takto opakuj aspoň týždeň a ďalej natieraj podľa potreby.

▪︎ Hojenie v závislosti od tvojej schopnosti hojenia, veľkosti a zložitosti tetka trvá približne 2-6 týždňov. Zvyčajne do dvoch týždňov odpadnú chrasty ale vrstva novej kože ešte nie je úplne zahojená (vtedy je jemne zvráskavená a leskne sa) a behom dalších dvoch týždňov nová koža hrubne a tvrdne.

▪︎ Koža po tetovaní sa správa podobne ako koža spálená na slnku a poškodená koža sa ti bude šúpať. Chrastičky neodtŕhaj, musia ti odpadnúť samé, inak by si si mohol tetovanie poškodiť. Tetovanie neškriab (ak svrbí, pomáha potľapkanie) a pri sušení nešúchaj uterákom, iba jemne prikladaj.

▪︎ Žiadne kúpanie, iba sprchovanie (chrastičky by sa ti mohli vo vode rozmočiť a odpadnúť aj s farbou). Žiadna sauna alebo solárium a vyhýbaj sa priamemu slnku. V lete aj po úplnom zahojení na tetko používaj krém s minimálnym UV 30.

▪︎ Necvič a vyhni sa aktivitám, kde je zvýšené namáhanie kože a potenie, ktoré by tetko mohli poškodiť.

▪︎ Obaja chceme, aby tvoje tetovanie bolo krásne, preto ak ti niekde vypadne farba dohodneme sa na korekcii a doplním ti ju. Korekciu máš v cene tetovania.

Kedy sa tetovanie neodporúča

▪︎ Počas tehotenstva, kojenia alebo menštruácie – tvoje telo bude citlivejšie a tetovanie ťa môže výraznejšie viac bolieť.

▪︎ V prípade ochorenia alebo oslabenej imunity – organizmus bojuje so zápalom, tetovanie by preň bola ďaľšia záťaž.

▪︎ Pri luďoch s kožnými ochoreniami, atopickým ekzémom alebo akné – koža je veľmi citlivá a silno krváca, hojenie sa spomaľuje a koža nemusí pigment prijať.

▪︎ Po skúsenostiach s alergickými reakciami na tetovaciu farbu/pigment.